Spor, bir kentin atar damarı gibi olmazsa olmazlarındandır. Bir kentin altyapısı, ulaşımı, çevresi ne kadar gelişmiş olursa olsun insanını geliştirmeye yönelik hizmetler yönünden eksik kalırsa medeniyet çıtası da tamamlanamamış olur.

Spor insan hayatında önemli bir yere sahiptir. İnsanın hem bedenen hem fikren gelişmesi ve sağlıklı nesillerin yetişebilmesi spor faaliyetlerinin arttırılmasıyla mümkündür. Hizmetlerinin temeline insanı alan Büyükşehir Belediyemiz, bu bilinçten hareketle spor yatırımlarına ağırlık vermiştir. Spora yapılan yatırım insana, insana yapılan yatırımda geleceğe yapılan yatırımdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi her çeşit spor faaliyetini gençliğin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak gerekmektedir. Çünkü sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sporu ilke edinmiş bir kentin yükselmemesi için hiçbir gerekçe yoktur. Çağdaş kentleşmede sporun önemi yadsınamaz.

 

2012 yılında Kocaeli’ne kazandırılan Büyükşehir’in en önemli spor tesisleri arasında yer alan ve halk arasında Sporcu Fabrikası olarak bilinen Seka Sporcu Eğitim Merkezi (SEKASEM) haftanın her günü açık olup faaliyet halindedir. Tesiste 9 ayrı branşta (Judo, Taekwando, Karate, Güreş, Boks, Jeet Kunedo, Kick Boks, Masa Tenisi ve Satranç) eğitim verilmektedir. Tesiste 6 antrenman salonu yer almaktadır.