GEZ GÖR HAKKINDA

Kocaeli, dünyanın en önemli geçiş yolları güzergâhı üzerinde kurulmuş, kültürlerin buluşma noktası…

Allah’ın, tarihi değerlerin yanı sıra doğal güzellikleri de cömertçe verdiği kentimiz, 2004 yılından bu yana çok hızlı bir kalkınma ve gelişme gösterdi…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı restorasyonlar ile kentin tarihi dokusu yeniden hayat bulurken, doğal yaşama ve çevreye yönelik gerçekleştirdiği yatırımlarla kentin çehresi değişti.

Sekapark’ıyla 1500 km’yi aşan doğa yürüyüş parkurlarıyla, dev arıtma tesisleriyle, akvaryuma dönüşen İzmit Körfezi’yle, tarihi konak ve eserleriyle, Kartepe’siyle Kocaeli, Türkiye’nin en önemli doğal yaşam merkezlerinden birisi oldu.

Bütün bu güzellikleri hemşehrilerimize ve kentimize dışarıdan gelen konuklarımıza tanıtmak amacıyla hayata geçirdiğimiz “Gez-Gör Kocaeli Projesi”yle birlikte Kocaeli’nin değerleri daha çok tanınır ve bilinir hale geldi…

Proje çerçevesinde, Kocaelililere yaşadıkları kentin kültürel mekânları tanıtılmakta, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları anlatılmakta, bu mekânlar ve yatırımlar hakkında farkındalık ve bilinç oluşturulmaktadır.
Türkiye’nin sanayi ve endüstri başkenti unvanını haklı olarak alan, Kocaeli doğal güzellikleri, kültürel ve tarihi değerleriyle, kültür turizmi çerçevesinde önemli bir önceliğe sahiptir.

Bu anlamda “Gez Gör Kocaeli Projesi” kentimizde büyük bir boşluğu dolduracak önemli bir hizmet olarak hayata geçmiştir.
Nisan 2012’den bugüne ses sistemi ve video imkanı güçlendirilmiş tam donanımlı otobüslerle ve yabancı dil bilen, üniversite mezunu, şehrimizin kültürel değerlerine hakim, konusunun uzmanı personellerimiz ile 12 ilçemizi kapsayan “Gez Gör Kocaeli” projesi ile ciddi bir farkındalık oluşturulmuştur.

Bu kapsamda; engelli vatandaşlarımız ve yakınları, köy okullarında eğitim gören çocuklarımız, Halk Eğitim Kursiyerleri, KO-MEK Kursiyerleri, ilimize yeni gelen üniversite öğrencileri, şehrimize gelen yabancı konuklarımız, yaşlısından gencine, öğrencisinden velisine her kesimden insan, Kocaeli’nin güzellikleri ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin müstesna yatırımları ile buluşmaktadır.

Taleplere göre tam gün ya da yarım gün gerçekleştirilen kültür gezileri esnasında konuklarımıza şehrimizin kültürel değerleri ve tarihi mekânları hakkında bilgiler verilirken, Büyükşehir Belediye’mizin tanıtım filmleri ve kitapları da ücretsiz olarak hediye edilmektedir.

Konuklarımıza ücretsiz ikramlarımızın da yapıldığı gezilerimiz tamamlandığında, ayrılırken; birlikte geçirdiğimiz güzel zamanın ve Kocaeli’nin muhteşem doğasıyla tarihi güzelliklerinin hatırası; yüzlerinde tatlı bir tebessüm olarak bize yansımaktadır…

Doç. Dr. Tahir BÜYÜKAKIN
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı